20 Eylül 2022 Salı

Dün gece Çökertme de çok kuzeybatı esti, bugün Ören’e dönüyorum ve 14 aylık macera son buluyor. Blogu devam ettirmek istiyorum, ama takipçilerime değişik ülkelerden fotoğraflar sunamam, belki teknede yapılması gereken işleri yaparken görüntülerdiklerimi paylaşırım, veya genel istek üzerine blog yazmaya ara verebilirim, fikirlerinizi bana yazarsanız sevinirim.

19 Eylül 2022 Pazartesi

Kale’nin arkasında tam bir sessizlik için de uyanmak müthiş güzeldi.

Yolda yemek üzere dünden kalan poğaçaları peynir ve salam ile süsleyip çayımızı hazırladık. Saat 08:00 demir aldık, belki takılır ihtimali ile oltamızı saldık ve Çökertme’ye doğru yola çıktık. Koy ağaçlarını yitirdikten sonra çok kötü göründü bana, ama alışacağım ve bu yangında payı olan, vaktinde söndürmeyen herkesi kınıyorum, adalet olmasa bile ilahi adaletin gerçekleşeceğine inananıyorum.

Bu güzellikler pek nadir başka ülkerde var ama onların bir eksik tarafları var, yeşil güzel su kirli, su güzel yeşil yok, her ikisi de de var ama soğuk hem de donduran cinsten, hepsi birden yalnız bizim vatanımızda var…Geceyi yalnız başıma teknede müzik dinleyerek, postlarıma yazılan güzel dilekleri cevaplayarak geçirdim. Gece azıtan rüzgârdan sabah olunca eser kalmamıştı…

17-18 Eylül 2022 Ctesi-Pazar

Dün gece 23:00 demir alıp yola koyulduğumu hatırlatarak blogdaki son günlerimi yazmaya devam edeyim. Sakin bir havada ve 1600 rpm makine ile bütün gece seyir yaptık. Gündüz vakti Anafi Adası ve güneyindeki üstünde şapel bulunan Anafi adası ve kayalıkları geçtim.

Bir çok güneşler doğurttuk

Uyuduk uyandık.

Astipalya adasının güneyini gece yarısından sonra bordaladık. Artık Astipalya ile Kos adaları arasındaki 35-40 nmlik yolumuz var. Gün ağarırken de Kos adasını bordaladık ve artık Türk Sularındayız, biraz sonra can dostum Levent’in bizi karşılamaya geldiğini gördüm. Yahşi açıklarında tekneden tekneye selamlaştık, telsiz ile konuştuk ve hep birlikte Bodrum da gümrüklü sahaya bağlandık. İşlemlerimizi yapacak Reşat beyi bekledik, bu arada Emin’in eşi Hale geldi ve onu da tekneye aldık, çaylar içildi, poğaçalar yenildi, Reşat beye evrakımızı teslim ettik, yarım saat kadar sonra işlemler bitmiş idi, alış verişler yapıldı ve Emin’ler ayrıldı, Levent ve ben Kale’nin arkasına gittik ben demirledim, Levent’in teknesini de benim tekneye bağladık. Kahve ve 🍺 içtik sohbet ettik sonra Savaş Abilerle Barış’lara akşam yemeğine gittim. Marinada Levent’in kayığına bağlı bota binerek Savaş Abi ile tekneye geldik, bir güzel sohbetten sonra uyuduk. Barlardan ve discolardan gelen müziğe rağmen uyudum, uyuduk.

16 Eylül 2022 Cuma

Bu sabah 07:30 gibi Hania açıklarına geldik. Limanı vhf ile aradık ama cevap alamadık, doğru marinaya yönlendik, bizim çağrımızı duyan marinadan biri bize yer gösterdi. Teknemizi bağladık. Kahvenizi için ve benim ofise gelin dedi, gittik eski camii ye, minaresini yıkıp önce kilise yapmışlar sonra da limanın ofisi olmuş. 8,5 euro ödedik, bir gece kalacağız dedik, şimdi harbour master yani sahil güvenliği ziyaret edin dediler. Tapai vergisini ödeyip ödememeyi onlara sormalısınız diye uyardılar. Bşrkaç seneden beri toplanan bir vergi Tapai. Ama transit teknelerden almıyorlar diye biliyorum. Siz ödeyeceksiniz dediler. Nedeni ise 12 saate yakın kalmak isteyişimiz, bir de gümrük’e gidip transit log almalısınız dediler. İşler büyüdükçe büyüyor. Ben itiraz ettim, ödemek istemiyorum dedim, şimdik çıkıyorum ve liman içinde demir atacağım dedim, kaç tane yelkenci geliyor buraya 12 saat kalmak için dedim, göz yummalısınız ha 3-5 saat ha 12 saat ne fark eder dedim, bu. Arada iki coast guardın oturduğu odaya yakışıklı bir sivil geldi ve ben Harbour Master’im lütfen odama gelir misin dedi. Ben de evrak ile mi yoksa evraklar kalsın mı dedim, evrakları memurlara bırakın diz gelin dedi. Odasına gittim beni buyur etti, oturduk, nereden gelip nereye gittiğimi sordu ben de Uruguay dan gelip ülkeme dönüyorum deyince gözleri açıldı. Buradan diesel alacak mısın diye sordu ben de hayır dedim, yeterince yakıtım var dedim. Demek ki bu kadar uzaktan geliyorsun yorgun olmalısın diyince ben de evet dinlenmeliyim dedim. Ne iş yaptığımı sordu ben de mesleğimi söyledim ve Patrik Hazretlerinin doktoru olduğumu da vurguladım, inanamadı, fotoğraf gösterince inanmak zorunda kaldı ve müsaadeyi aldık, pasaportlarımıza damga konusunu da hallettik, taksi ile gittik damgalarımızı aldık. Bürokratik işler 6 saatte bitmiş oldu. Avrupa birliğinden çıkmış olduk.

Chania ya yaklaşıyoruz
Liman giriş feneri
Osmanlı Camii, sonra Kilise olmuş sonra da liman ofisi
Gün batımında liman girişi

Ama bizim gece yarısına kadar iznimiz var, akşam temeğini klasik yunan yemekleri ve uzo eşliğinde yedik, içtik.

Kabak kızartma, cacık, peynir saganaki, hamsi kızartma ve ahtapot bacaklarından oluşan yemeklerimizi paylaştık.

Gece yarısı olmadan Hanya limanından ayrıldık, rotamız Bodrum…

11 Eylül 2022 Pazar

Sabah erkenden çayımızı demledik ve halatlarımızı çözdük, sevimsiz Italyan adasına hoşçakal, bir daha seni görmemek ümidiyle deyip ayrıldık.

Balonumuzu açtık, ana yelken açamıyoruz, arızamız var.
Başonumuzu açtık ve güzel bir sürate ulaştık.
Öğlen gibi son mangomuzu da bozulmadan yiyebildik.
Saat 18:00 kadar balonla ve makine çalıştırmadan seyir yaptık.
Hamburgelerimizi yedik akşam saat 18:30 da