12 Ağustos 2022 Perşembe

Santa Cruz dün çok sıcaktı, ama akşam üstü birden bire serinlemeye başladı, işte adanın güzelliği burada başlıyor, akşam dışarıya çıkmaya niyetimiz yoktu ama Barcelona’lı Suavi kardeşim iki restaurant adı yollayınca biz de onlardan birine gitmeye karar verdik,

El Porron Tacsa Andaluza, kaçırılmaması gereken bir restaurantmış gerçekten

Pek az tatlı meyva aromalı bir şişe beyaz şarap ile götürdük yemeklerimizi.

Saat 14:00 kadar iki adet yat malzemeleri satan mağazaları dolaştık bir adet B&G rüzgar anemometresi alalım diye ama TR den Hasib ile konuştuktan sonra satın alma fikrinden vazgeçtik, elzem olanları aldık ve marina ücretini ödedik, kapı ve tuvalet kartları depozitomuzu geri aldık, saat iki gibi marinadan ayrıldık ve birinci camadanı vurarak marinadan ayrıldık, rotamız 80 derece doğu-kuzeydoğu. Ilha de Lobos -Kurtlar adası. Yarın orada yüzmeyi ve dinlenmeyi planlıyoruz, demirde. Bütün gece seyir yapacağız, rüzgar bu saatlerede düşmeye başladı, hayırlısı mazotumuz bol, korkumuz yok. Ama niyetim Gibraltardan ucuz mazot almak sonra bir daha mazot almamak.

Kilisenin fakirler yurdu.
Elveda Santa Cruz de Tenerife.

11 Ağustos 2022 Perşembe

Sabah 06:30 da uyandık, geceden hazır olan kızımız Granma’yı Vira Bismillah diyerek çalıştırdık, sakin bir havada bize 16 gün ev sahipliği yapan marinamızdan ayrıldık, doğuya doğru rota tutup burnu döndük ve Santa Cruz’a doğru rota değiştirip ve ana yelkenimizi açtık, zavallı ana yelken aylardır tam açılamadığından, ya da açılmasına izin verilmeğinden çok mutlu oldu, kendini motor bot sanan Granma da çok sevindi bence. Zaten tozundan kumundan kısacası pisliklerinden kurtulduğunda da çok sevinmişti…

Sessizce marinadan ayrıldık…
Kaptanlar keyifte…
Yoldaki petrol arama üniteleri
Santa Cruz’a geldik…
Opera House girişte…

09 Ağustos 2022

Teoman Sarıaslan’ın ayrılışının üzerinden tam üç gün geçti, hala tekne temizliyorum, kıyı bucak üç ayda ne kadar kirlenmiş tozlanmış anlatamam. İskele aft kabin benim teknemde depodur, her türlü yedek parçayı ve bisikletimi orada muhafaza ederim. By arada Eastmarinden aldığım ve çok severek kullandığım derin dondurucu da orada, oda boşalmışken onu da temizledim, bisikletimin bakımını yaptım, derin dondurucu nasıl bu kadar kirlenebilir, gözlerime inanamadım.

Akşam üstü dost arkadaşım Emin geliyor. Aynı dili konuşan, bağırıp çağırmayan bir ekip oluşturacağız tıpkı 2018 de tekneyi getirdiğimiz gibi. Gözlerim Emin’i bekliyor. Artık emirler, direktifleri, ben uyuyorum ses yapmayın, rotayı değiştirmeyin , gaz koluna dokunmayın, gibi komutlarda yok, Tenerife de hiç kara sinek yok, nasıl becermişler bilemedim. Biz de ki sineklerde gitti.

Emin Kardeşim hoş gelmiş
Buluşmamızı bir yemekle taçlandırdık

08 Haziran 2022 Pazartesi

Günaydın Dostlar, Akrabalar, Arkadaşlar. Bugün pasaportuma giriş damgası bastırmak için Santa Cruz’a gidiyorum, otobüs ile, tekne ile tam rüzgar üstü tırmanmaktan daha kolay ve rahat, tekneye marinada yer bulabilir miyim, bulamaz mıyım belli değil.

Neyse otobüs ile Santa Cruz’a geldim, garda indik ve daha önceden bildiğim pasaport polisi ofisine yürüdüm, sıcak ve rüzgar bir arada deniz ise kudurmuş gibi, ne zaman kalacak bu havalar…

Deportivo Marina Santa Cruz yolumun üstünde idi bir sorayım dedim yer bulmak maksadıyla, marina Low season dayız. şimdi, dediler… perşembe de cuma da boşuz dediler, gelemeyecek olursanız lütfen telefon ediniz diye de uyarıda bulundular.

Santa Cruz çok güzel ve büyük bir şehir
Bu akasyalara bayılıyorum…Son derece estetik ağaçlar…
24 Temmuzda geldik ama 08 Ağustos da giriş yapabildim, Schengen Ülkelerine.

07 Ağustos 2022

Dün sabah Teoman Sarıaslan ile yollarımızı ayırdık, cumartesi sabahı 06:15 de teknemden, iyi yolculuklar dileklerimi duymamazlıktan gelerek ayrıldılar. Yolları açık olsun, bana Atlantik geçişinde çok yardımcı oldu, eksik olmasın. Her zaman hatırlayacağım, zor bir seyir oldu, hemen hemen hep motor seyri yaptık, mazot açısından bakarsak üç ton yakıt tükettik. Brezilya-Itajai’ de 1100 lt. Salvador 1200 lt, Cape Verde-Mindelo’da 900 lt. yakıt aldık, Tenerife’ye kadar bu mazotların hemen tamamını kullandık. San Miguel marinada da 900 lt ye yakın mazot aldık, bu yakıtla umarım Gibraltar’ı geçeriz…

Sana en dar zamanında yardıma geleceğim diyen dost arkadaşım Emin Ersen Salı akşamı güney Tenerife’de olacak, Türkiye’ye kadar onunla devam edeceğiz. Hayırlısı olsun, Çarşamba Vira Bismillah deyip yola çıkmayı planlıyoruz. En geç perşembe çıkacağız, bir kaç günlük rüzgarsız ya da az rüzgarlı hava tahminleri görüyoruz.

Boş vakitlerde yengeçleri seyrediyorum ve akıllıklarına hayret ediyorum, dışarıdan marinaya yengeç toplamak üzere gelenleri ikaz ediyorum, sessizce yapmakta oldukları işi bırakıp gidiyorlar, İspanyol’lar çok uysal insanlar, keşke biz Türkler de öyle olabilsek…
Yengeçlerin en iri ve en kırmızı olanlarından…

Bugün tekneyi yıkadım, çöl tozlarında iyice arındırdığımı sanıyorum ama bir yağmur yağsa çok iyi olacak.

Baş taraftaki yelken dolabını açtım ve bütün yelkenleri dışarı çıkardım havalanmaları için, asimetrik balonu sancak tarafa yaydım biraz kurması gerekiyor. Yarın da diğerlerini elden geçireceğim, mazot pompasının elektrik kablosunu yaptım kolaylıkla. Sonra dışarıda yemeği düşünüyordum, ama dün veteriner Kathia ve kocası Fernando ile Lydl’a gittik, oradan biraz alışveriş yapmış ve kendime hamburger almıştım, onu kızartıp yanına da dün geceden kalan paellayı koyunca, salata ile çok güzel bir yemek oldu, hele bir kadeh kırmız ispanyol şarabı da eşlik edince keyiflendim.

Ecolojik Hamburger
Denizde iken yiyebildiğim kadar sarımsak yiyorum, yiyemediğim günlerin acısını çıkarıyorum.

Yarın akşam deepfreezeden balık düşünüyorum. Yakaladığımız balıkları bozmadan bitirmeliyiz

4,5,6 Ağustos 2022

Tenerife’nin güneyinde San Miguel marinada bekliyorum, bugün çamaşır ve temizlik günü idi, çarşaflar, nevresimler yıkandı, arka kabin baştan aşağı temizlendi, tuvaletler dezenfekte edildi, kullanılmayan eşyalar torbalanıp farşların altına yerleştirildi, gümrükçü polislerin iki gün önceci darmadağın ettiği, kabinler yeniden yerleştirildi, yarın yelken dolabını düzenleyip havalandıracağım, tekneyi yıkayacağım. Hala çöl tozları var teknede.

03 Ağustos 2022 Çarşamba

Dün geceyi Puerto Colon marinada kaçak yolcu statüsünde geçirdik, sabah bağlandığımız ticari teknenin kaptan ve personeli bizi saat 09:30 da kibarca ayrılmamız gerektiği konusunda ikaz etti, biz de marina ofise gittik, bize bir yer verebilir misiniz diye ama marinanın full olduğunu söylediler biz de makinemizi çalıştırıp marinadan ayrıldık, tekrar dokuz gündür kalmakta olduğumuz San Miguel’e geri döndük, ama adanın batı kıyısını da görmüş olduk.

Tenerife’nin kuzeyi, daha hava patlamadan az önce.
Los Gigantes
Santa Cruz de Tenerife’ye giden cruise gemisi

02 Ağustos 2022 Salı

Dün karaya çıkıp baş pervanelerimizi takıp tekrar suya indiğimizi anlatmıştım. Bugün de mazot aldık, marina ücretini ödedik ve bizi bir haftadan fazla misafir eden marinamızdan ayrıldık, Tenerife’nin güneyinden batıya doğru gidip tekrar kuzeye döndük ve adadın kuzeybatısı köşesinde çok yüksek bir hava ile karşılaştık hemen geri dönüp üçüncü camadanı da vurduk ana yelkene, baş yelkeni de yarıya indirdik tekrar rotamıza girdik ama ne mümkün, tekrar geri dönüp Puerta Colon’a sığındık,

Puerto Colon.

01 Ağustos 2022

3. Kez karaya çıkıyoruz

Bugün benim için ve torunum Alp’imiz için bir yıldönümü, Alp tek haneli yaşları bitiriyor ve 10 yaşına basıyor, çok güzel bir doğum günü diliyorum ona, bensiz ilk defa doğum günü kutlayacak, Happy Birthday Alp…🎂🎉🙋‍♂️🍾💐

Benim denizden dünyayı dolaşmaya başladığımın 1. Yılı, Arjantin’in halt yemesinden ötürü maalesef devam ededim, geri dönüyorum, yapamazsın dedikleri yolu yani batıdan doğuya Atlantik’i geçtik, hava şartlarında ötürü Moritanya ya sığındık, bu berbat ülkede 5 gün geçirdik ama Tenerife’ye kadar geldik, Teoman Sarıaslan olmasaydı bu yolu tek başıma yapamazdım, teşekkürler Teoman. Nice kaptanlar nice denizci arkadaşlarla ile konuştum, görüştüm, hepsi de bu yol yapılmaz dediler, hele biri varki ismi lazım değil, geri dönüşü olmayan bir yoldasın dedi. Denizciliğine güvendiğim birinin beni böylesine yıkan sözleri, yapamadığım Cape Horn seyahati kadar üzdü ve depresyona soktu beni, adı lazım değil bu satırları okursa kendini bilecektir. Tekneni yat taşıyan bir gemi olmasa bile herhangi bir yük gemisi daha ucuz olur deyip işin içinden çıktı. Neyse ben şimdi Avrupa topraklarındayım ve çok yakında Türkiye de olacağım inşallah.

Yarın tekrar vinç ile bir saatliğine karaya çıkıp, truster pervanelerini takıp ineceğiz ve ver elini Lanzarote. Sonra Madeira ve Gibraltar, sonra Akdeniz yani bizim göl. Çok şükür. Fotolar tarın akşam.

Pervaneler hazır, pimler hala ispanyol kargosundan gelmedi. Ama Teoman üretti, tornavidayı keserek.
Granma tekrar karaya çıkıyor
Pervane kontrolu de yapıldı.