3 Aralık 2021 Cuma

Gece rüzgar iyice düştü ve motorla seyire başladık, ana yelkenimiz tam açık, akıntı aleyhimize, ama 6-6,5 knot süratle ilerliyebiliyoruz.

Daha önce de yazdığım gibi buralarda hava 04:30 da aydınlanıyor ve saat 05:00 de güneş doğuyor. Kıyı seyri yaptığımızda hep alçak sulardan geçiyoruz, sekiz metrelere kadar düştüğümüz yerler oluyor, artık Salvador’a çok yaklaştık.

Salvador Brezilya’nın ilk başkenti olmuş, yıllarca öyle kalmış ve şimdi en büyük şehirlerden biri olma özelliğini taşıyor, kendine özgü karnavalları var.
İyice şehirin yakınındayız.
Fenerden kuzeye dönüp birkaç nm sonra marinaya ulaşacağız.
Marina girişinde bu ada ile karşılaşıyoruz.
Ve salimen bağlandık, halatlarımızı olabilecek 2 metrelik tide için çok germedik.

Kahvaltıdan sonra Dominique’nin ofisine gittim , burası Brezilya’nın başka bir eyaleti olması sebebi ile bütün işlemleri tekrar yapma zorunluğu olduğunu öğrenince kan beynime çıktı. Önce Federal polise gittim, 7000 adım kadar şiddetli yağmur altında yürüdüm, sırılsıklam oldum, neyse polis anlayışlı çıktı da hem giriş işlemlerimi hem de çıkış işlemlerimi yaptırdım, şimdi sıra gümrük işlemlerini yaptırmaya geldi, tekrar geri yürüyüp gümrük ofisini buldum, üstüm hala ıslak, klimalı ofislerde bekliyorum, umarım hasta olmam.

Burada bir bilgisayarın karşısına oturdum ve teknede yiyecek ve çok para olmadığına dair deklarasyon verdim, saat 11:30, acaba liman başkanlığına yetişebilir miyim, bilmiyorum, Navy marinaya yakın, buraya da yağmur sonrası açan güneş altında kuruyarak geldim ama terlemek de işin cabası. Saat 11:55 olduğundan içeri alınmadım saat 14:00 gel dediler ve tekneye döndüm Cenk ve Kartal ile yemek için dışarı çıktık.

Marinanın tam karşısında alışveriş ama çoğunlukla hediyelik eşya satılan bir kapalı çarşı misali binanın üst katında öğle yemeği atıştırmalıklarla geçti, öğleden sonra Liman başkanlığına gittim iki saat bekledikten sonra hem giriş işlemlerini hem de çıkış işlemlerimi yaptırabildim. Bu evrakları marina ofise kopyalanması için bırakıp tekneye döndüm sonra gidip aldım, resmi ofisler arasında yoğun geçen günün ardından duş alarak biraz uyudum, 18:30 tekneden ayrılıp tarihi asansöre yöneldim.
Salvador merkezi iki katlı gibi aradaki ulaşımı bu asansör sağlıyor ve 0.15 reale yukarı çıkıyorsunuz sanki başka bir dünyaya geliyorsunuz, 19. Yüzyıldan kalma bir kiliseler mahallesinde buluyorsunuz kendinizi.
Eski şehirde bir ara sokak
Kiliselerden örnekler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: