13 Ekim 2021 Çarşamba

Sabah uyandığımızda hepimizin yüzünde kocaman soru işaretleri vardı, acaba mazot alabilecek miyiz? Mazot da çok sıra var mı? Bir litre mazot ne kadar gibi… Bir katamaran yanımızdan hızla geçerek bize nerede mazot alabileceğimizi gösterdi, aklı sıra bizden erken mazot sırasına girmek istiyor, ama bize yardım etti, en uygun yerde bir katamarana aborda olduk ve beklemeye başladık, bu arada Türk bayrağı çekili bir 59 foot Fountain Pajot katamaran ile karşılaştık ve muhabbet ettik. La Rochelle’den almışlar ve Tuzla’ya gidiyorlarmış.

59 foot Fountaine Pajot

Bizim aborda olduğumuz teknenin önü boşaldı halatlarımızı çözüp şık bir manevra ile mazot iskelesine bağlandık. Mazotun litresi 0.71 pound. Tankımızı ve bidonlarımızı doldurduk. Suavi Güney kardeşim bir jest yaparak mazot parasını ödedi, müteşekkirim ona, her dost böyle bi hareket yapmaz, eksik olmasın.

Mazotumuzu aldık, mutluyuz, yola koyulduk ve dümeni Suavi Güney’e bıraktık.
2.Kaptan Suavi Güney
Denizden başlayan havalimanına bir uçak inerken
Suavi tekne kullanırken, uçağın tümünü görüntüleme şansım oldu.
Cebeli Tarık dayız, şöyle akıntı var böyle akıntı var diyenlere ithaf olunur, evet 3.4 nm. akıntı var ama Istanbul Boğazında tekne kullanmışlar pek pabuç bırakmaz bu akıntıya.
Kelebek veya Ayıbacağı dediğimiz tarzda yelkenleri set edip doğu rüzgarlarını kullanarak Cebeli Tarık’ı geçtik, şimdi Tarifa açıklarındayız.
Uzaklardan Tarifa

Cebeli Tarık’tan Cadiz’e 70 nm. lik bir yolumuz var, neresinden bakarsanız bakın 12 saatlik bir yol bu. Şimdilik gerçek hızımız 2 -3 knot arası, karşıdan çok kuvvetli akıyor. Bazen 1,5 knotlara düşüyoruz, ortalamazı etkileyecek Tarifa ya kadar. Tarifa’dan sonra azalacak, pilot kitabın dediği.

Afrika kıtasındaki Atlas Dağları
Rotamız 255, hızımız sadece 2.2 knot.
Tarifa’dan sonra uçsuz bucaksız ormanlıklar hakim Ispanya tepelerine.
Gece 02:00 de Cadiz’e yaklaştık, hava gittikçe sertledi, bu saatte hiç tanımadığımız marinada tekne bağlamak akıl karı değil, bizden önce gelmiş katamaranlar da demirdeler, biz de güvenli mesafede demirimizi 7m. derinliğe bıraktık, yarım saat kadar sonra da deliksiz olmasa da güzel bir uyku çektik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: