Riposto, Sicilya görünmeye başladı…

Muhteşem Etna yanardağının eteklerinde kurulmuş bir eski şehir, marinasının kolaylıklarının güzelliğini Ekrem İnözü beyden çok işittim.

Evet sizlere beş gün ve beş gece süren yolcuğumuz süresince yazamadım, fakat bu arada fırsat buldukça yazmayı düşündüklerimi kafamda toparlamaya gayret ettim. Çatalada önlerinde yelken hazırlığından sonra 15 kn’lık çok güzel bir rüzgar ile Pserimos ile Kos adaları arasından süzülerek ayrıldık. Kah birkaç knot yükselerek kah birkaç knot düşerek aynı düzeyde devam eden rüzgar akşama doğru kuvvetini 20-25 knotlara doğru yükseltmeye başladı ve Amargos adası güneyinde artık otuz knotları görmeye başladık. Ana yelkenimize 2.camadanı vurmuş, cenova yelkenimiz ise tam açık bir şekilde seyir halinde idik. Cenovayı karanlıkta ve şiddetli rüzgar altında kapatırken ufak sorunlar yaşadık. Gecenin karanlığında ve rüzgarın telaşesinde bir halat darbesi gözlüğümün sağ kolunu kırdı ve beni oldukça şaşırttı. Ios adasına dönelim ve bu sorunları sabah gündüz gözüyle halledelim, soluklanalım diyerek tam ters istikamet olan Ios’a dönüşümüzün sebebi budur. Yedek gözlüklerim ve İstanbul’daki destekçilerim sağ olsunlar, yeni çerçeve Melis ve Burak tarafından alınarak Fransaya çoktan yollandı bile. Cenova sorunları da halledildi ve yola devam edildi ama gel gör ki İon denizinde rüzgar yok…

3-4 knot İon denizi için olacak gibi rüzgar değil. Hep rüzgarlı olan bu deniz bugün bize motorla gideceksiniz diyor. Yelkenlerimizi kapattık ve motora yol verdik. Garmin takip cihazının size sağladığı kolaylıklarla da “Neredeyim” başlığı altında görebileceğiniz gibi zaman zaman yelken ve yelken-motor seyri ile 3 gün 3 gece içinde İon denizini geçerek Riposto’ya ulaştık. Turgutreis-Riposto arasında 650nm’lik bir yol aldık.

Granma sağ salim ilk durağına ulaştı.

Riposto, Sicilya görünmeye başladı…” için 4 yorum

 1. Seyir notların için teşekkürler.Biran bende sizlerleymişim gibi oldum. Rüzgarı zaman zaman düşmesi seyri güçleştirse de seni yormaz. Cebelitarık çıkışınızı merak ediyorum. Seyir notlarını ve fotoğraflarını belgesel halinde düzenlersin umarım. Pupa yelken o zaman..

  Beğen

  1. Umarım seyir notlarımı biraz daha geniş tutma şansım olur, Selçuk’cuğum. Ama gelen whatsapp mesajlarını ve emailleri cevaplamak çok vaktimi alıyor, sağolsun dostlarım beni hiç yalnız bırakmıyorlar…

   Beğen

 2. Serdar selam,yolun açık olsun,selametle gidesiniz.Büyük genoa yerine,daha kalın kumaştan,high clew bir working jib yelkenin olsa offshore seyirde çok daha rahat edersiniz.Storm Bird e San Francisco ,Oakland da hem , daha sağlam kalın kumaş ana yelken ve aynı kumaştan bir working jib yaptırmıştım,Uzun geçişlerde sorunsuz kullandım ve halen de aynı yelkenleri kullanmaktayım.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: